جلسه دوازدهم- عملیات بر روی رشته ها( STRING)

جلسه دوازدهم                 کار با رشته ها(STRING)

 

رشته ها عبارات، داده ها اعداد و ... موجود در یک برنامه هستند. در اینجا می خواهیم کار با این دسته از اطلاعات را بررسی نماییم. کار بارشته ها از این باب دارای اهمیت است که ما می توانید با بکار گیری مفاهیم زیر، بر داده های موجود در سلهای اکسل و یا ... مدیریت بهتری انجام دهیم. داده ها را تفکیک کنیم.طبقه بندی کنیم یا قسمت خاصی از یک داده را که برای ما اهمیت بیشتری دارد، مورد استفاده قرار دهیم.

 

الف- عملگر &

چنانچه بخواهیم دو رشته موجود در یک برنامه را پشت سر هم بیاوریم از این عملگر استفاده می نماییم.

مثال اول: برنامه ای خواهیم نوشت که در یک MASSAGE BOX دو عبارت VISUAL وbasic را به هم ارتباط داده و نمایش دهد:

Sub aaa()

           s1 = "visual basic"

           s2 = " for aplcation"

           s = s1 & s2

   MsgBox s

End sub

 

ب- کد vbnewline  یا chr(13)

 این عملگر، عملیات inter  را در محیطی مثل word انجام می دهد. به این معنی که رشته دوم در سر بعدی رشته اول نشان داده خواهد شد.

مثال دوم:می خواهیم در یک مسیج باکس عبارتVBA  this class name is  به صورتی که عبارت VBA در زیر عبارت قبلی قرار گیرد، نمایش داده شود.

رشته مورد نظر بایستی به شکل زیر نوشته شود:

 

Sub bbb()

           s = "this class name is"

           s = s & vbNewLine

           s = s & "VBA"

      MsgBox s

End Sub

 

نکته: از هر یک از عبارات vbnewline  یا chr(13) می توان جهت استفاده در برنامه، بهره برد.

 

ج – تابع LEN:

 

این تابع تعداد کرکترهای موجود در رشته شما را می شمارد. توجه به این نکته حائز اهمیت است که رشته شما می تواند داده های موجود در یک سل اکسل باشد. ساختار کلی تابع LEN به شکل زیر می باشد:

Len(     )

که در داخل پرانتز رشته مورد نظر ما قرار خواهد گرفت.

 

مثال سوم:می خواهیم تعداد کرکتر های موجود در نام Ali Fatehi  توسط برنامه در یک مسیج باکس نمایش داده شود.برنامه مورد نظر ما با استفاده از تابع بالا می بایست شکلی مانند زیر داشته باشد:

 

Sub ccc()

          s = Len("ALI FATEHI")

          MsgBox s

End Sub

 

د- تابع left-right

این تابع به برنامه می گوید از سمت چپ یا راست رشته ما تعدادی را جدا کن و به ما نشان بده:

ساختار کلی این تابع  به شکل زیر می باشد:

Left(string,i)

که در داخل پرنتز ابتدا رشته مورد نظر ما و سپس تعداد کرکتری که از این رشته می باست جدا و نمایش داده شود، جایگزین خواهد شد. این دو داده با یک علامت","   از هم جدا می شوند.

 

مثال چهارم:می خواهیم با استفاده از تابع فوق، برنامه ای بنویسیم که چهار رقم سال 1359 در تاریخ بسیار مهم 1359/12/22 را جدا نموده و نمایش دهد. ساختار چنین برنامه ای به شکل زیر نوشته خواهد شد:

Sub ddd()

                s = "1359/12/22"

                t = Left(s, 4)

          MsgBox t

End Sub

 

ه- تابع :TRIM

این تابع هر چه کرکتر خالی قبل یا بعد رشته باشد را در نظر نگرفته و باقی مانده را در نظر می گیرد. با این توضیح واضح است که ما در این تابع با دو ساختار راست و چپ کار خواهیم داشت:

 ساختار کلی به شکل زیر می باشد:

L/R  TRIM()

 

مثال پنجم:می خواهیم در رشته ای مانند"                 VBA      " تنها سه کلمه VBA نمایش داده شود. ساختار چنین برنامه ای به شکل زیر خواهد بود:

 

Sub eee()

              s = "                 VBA"

              t = Trim(s)

       MsgBox t

End Sub

 

و- تابعMID :

 

این تابع به ما می گوید:

رشته را در نظر بگیر، از فلان جا شروع کن، این تعداد را به ما نشان بده. ساختار این تابع نیز دقیقا به همین شکل می باشد:

MID(STRING,START,LENGTH)

 

مثال ششم:می خواهیم برنامه ای بنویسیم که در عبارت   visual basic  تنها کلمه basic در یک مسیج باکس نمایش داده شود.برنامه به شکل زیر نوشته خواهد شد:

 

Sub fff()

            s = "visual basic"

            t = Mid(s, 8, 5)

       MsgBox t

End Sub

 

ز- تابع INSTR

 

تابع INSTRدر رشته مورد نظر ازهر جایی که بخواهیم شروع می کند، رشته اول را در نظر می گیرد، دنبال رشته یا متغیر خاصی بگردد و شماره آن را به ما بگوید:

 

ساختار کلی به شکل زیر می باشد:

INSTR(START, STRING 1 , STRING 2)

که عبارات داخل پرنتز به ترتیب شروع جستجو، رشته مورد نظر و در نهایت عبارت مورد نظر در رشته، می باشد.

مثال هفتم: می خواهیم برنامه ای بنویسیم که در آن در زشته ای مانندaaapaa به ما بگوید که حرفP  کدامین کرکتر این رشته می باشد:

Sub ggg()

/ 21 نظر / 422 بازدید
نمایش نظرات قبلی
a.kh

سلام به ما هم سری بزنید

محمود بیگ زاده

با اجازه شما جلسه سوم تا دوازدهم برنامه نویسی اکسل را دانلود کردم بسیار عالی و قابل استفاده و کاربردی بود از شما ممنونم با ارزوی موفقیت و انشالله که ادامه داشته باشد . پیروز باشید

نوید

باسلام. مطالبتون را مطالعه کردم و خیلی استفاده بردم. بنده با توجه به شرایط کاری در حال ساختن یک فایل اکسل هستم که هم کار حسابداری ( تعداد روز کارکرد - مرخصی - اضافه کاری - فیش حقوقی - اضافه کاری - عیدی -پاداش - دریافتی و ... ) وهم کار انبارداری ( ورود و خروج کالا - بازگشت کالا - تجهیزات مصرفی روزانه - تجهیزات تحویلی به پیمانکاران روزانه - جستجو - آمار و ...) را انجام دهد. حال یک خواهش داشتم.اگر فایلی در این زمینه ها دارید لطفآ در دسترس ما قرار دهید(اگر هزینه هم داشت در خدمتیم) تا بتوانم از آنها الگوبرداری کنم یا عینآ استفاده کنم. با تشکر.

بازاریاب

دوست عزیز سلام اگر تمایل دارید مدیریت قوی تری بر وبلاگ خود داشته باشید،امکانات بیشتری به مخاطبین خود ارائه نمایید و یا یک گام بزرگ برای ورود به دنیای وب مستران بردارید ما توصیه می کنیم همین امروز از امکانات رایگان ارائه شده توسط تیم اندیشه ی برتر نهایت بهره را ببرید و با تبدیل وبلاگ خود به وب سایت خواسته های خود را محقق کنید. هم اکنون اقدام کنید و از امکانات دامین و هاست رایگان برخوردار شوید http://designer.moshakhasat.com همچنین در صورتی که تمایل دارید از طریق وبلاگ خود کسب درآمد کنید آدرس زیر را نیز حتما ملاحظه بفرمایید http://www.moshakhasat.com/index.php?route=information/information&information_id=9 با تشکر 1345424581.53

موفقیت در کمین شماست

امروز گامی برای موفقیت برداشته اید؟ مجموعه ی آموزشی سریع خوانی همراه با نرم افزار ارائه شده توسط استاد بزرگ کتاب خوانی جهان مجموعه ی 7 راز بزرگ انگیزه مجموعه ی آموزشی استفاده از قدرت حافظه مجموعه ی آموزشی استفاده بهینه از شرایط بد و بدشانسی ها مجموعه ی آموزشی تفکر تحول برانگیز مجموعه ی آموزشی تمرکز جادویی مجموعه ی آموزشی راه های اجرایی کسب ثروت مجموعه ی آموزشی مثبت اندیشی و اعتماد به نفس مجموعه ی آموزشی پیروزی در تعاملات روزانه بسته ی آموزشی نکات طلایی برای موفقیت دانشجویان بسته ی آموزشی نکات طلایی در صحبت کردن با کودکان زود دیر می شود 1810771686

فرید

با عرض سلام و خسته نباشید از ظاهر وبلاگتان این طور به نظر می رسد که برای آن زحمت کشیده اید ما هم می خواهیم شما را در این زمینه یاری برسانیم شما یقینا محدودیت هایی که یک وبلاگ دارد را به خوبی می دانید با این حال بد نیست مجددا آنها را با هم مرور کنیم: وجود یک تبلیغ ناخواسته و نامربوط با محتوای وبلاگ محدودیت در قالب های وبلاگ نداشتن فضای مناسب برای قرار دادن فیلم و عکس و فایل و ... سخت بودن افزودن یک امکان ساده، مانند نظرسنجی،آمارگیر جدید و ... عدم پشتیبانی از امکانات پیشرفته تر با این حال راهی ساده برای حل تمامی این مشکلات وجود دارد تبدیل وبلاگ به سایت به آدرس سایت مراجعه کنید و مراحل را دنبال نمایید و ظرف 24 ساعت از تمامی این مشکلات برای همیشه خلاصی پیدا کنید موفق باشید 409981463

باسلام وتشکر.من یه ماکرو نوشتم چطور میتونم اون رو اجرائی کنم به نحوی که هنگام اجرا وارد اکسل نشم و فایلهای نوشته شده نشون نده

خلیل

سلام وخسته نباشید اگه سوالی داشته باشیم شما میتونید راهنمایی کنید از چه روشی با شما تماس داشته باشم لطفا جوابمو ایمیل کنین ممنون از سایت تون

نمايشگاه هاست www.hostexhibition.com

با سلام به شما دوست عزيز : از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran هاست,هاست رايگان,هاستينگ,فروش هاست,خريد هاست,سرور مجازي,وي پي اس ---------------------------------------------------- يک سايت جديد براي اپلود فايل ها و عکس ها بدون محدوديت مي توانيد عضوش بشين و تا يک ترا بايت فضاي رايگان داشته با شيد تازه در ازاي دانلود هر فايلتون هم و يا معرفي زير گروه که عضو ويزه سايت شوند پول در بيارين و تا روزانه 20 دلار در امد داشته باشين .... براي دانلود از لينک هاتون لينک مستقيم تو وبلاگتون بزاريد و کلي امکانات ديگه دوست داشتين حتما به ما سر بزنيد updap.com با تشکر[گل] [گل]

امیری

باسلام و تشکر از وبلاگ خوبتان در جلسه 12 و آموزش تابع InSter سوالی مطرح است اگ ما بدنبال حرف مثلن P هستیم اگر 2 حرف مشابه باشد تکلیف چی هست. درضمن اگر منبعی برای یادگیری VBA سراغ دارید معرفی فرمایید که بطور اصولی و در پایه به یادگیری کمک کند رشته تحصیلی بنده حسابداری است.